יום שלישי, 30 באוקטובר 2012

הדרכה - הדפס תחריט

טוב, אז אחרי שחפרתי לכם בפוסט הקודם על האומנות היפנית שראינו במוזיאונים ועל סדנת התחריט שיובל עשה במסגרת הסיור, הגיע הזמן להראות לכם הדרכה ביתית ליצירת הדפס תחריט (מוזמנות להכנס לפוסט הקודם לראות תמונות מהסדנה המקורית - המקצועית)..

מזהירה מראש, זה לא מושלם ולא מגיע לרמה של הדפס תחריט "מקצועי" או לפחות כזה שעושים עם מכבש של ממש, אבל זו פעילות כיפית שניתן לעשות לבד (לבעלות קאטלבאג ושאר מכשירי "מכבש")

אז מה צריך כדי להתחיל?
♥ משטח אקרילי כמו הלוחות האקרילים ששימשו פעם לאלבומים (אולי גם משטחי פלסטיק אחרים יתאימו, לא בדקתי...)
♥ מכשיר חד כלשהו, אני השתמשתי בחוד של מספרי ציפורניים ומכשיר ששימש אותי בעבר ליצירת פסי קיפול בנייר עד שנשבר לו העיגול בקצה.
♥ תמונה כלשהי אותה רוצים להדפיס.
♥ דף בריסטול בגודל שיתאים לתמונה או קצת יותר גדול
♥ "אמבטיית" מים (התמונה בהמשך)

♥ כמה דפים נקיים
♥ דיו בצבע רצוי (אני השתמשתי בשחור)
♥ מטלית לניקוי
♥ מכשיר "מכבש" כמו קאטלבאג ודומיו
עכשיו כשיש לנו את כלי העבודה, מתחילים...
מניחים את המשטח האקרילי מעל התמונה (כדאי להדביק את התמונה אל המשטח עם סלוטייפ כדי למנוע תזוזה). מתחילים לעבור על קוי המתאר בתמונה בצורה של חריטת פסים. באיזורים כהים בתוך התמונה כדאי לחרוט יותר ויותר, ככל שהחריטה תהיה עמוקה וצפופה, האיזורים האלו יהיו כהים ומודגשים יותר בהדפס.
כך נראית התמונה החרוטה בסופו של תהליך החריטה (מודה שקצת חיפפתי, כי היד כאבה לי, תהליך החריטה יכול להיות קצת מעיק ומכאיב, כי צריך להפעיל לחץ, ממליצה למצוא מכשיר שיש לו אפשרות אחיזה טובה, מספרי ציפורניים הם לא בדיוק אידיאליים כי הם צרים מבחינת האחיזה).רואים את התמונה החרוטה?מטבילים את דף הבריסטול באמבטיית המים שהכנו עד שהנייר רטוב, מוציאים את הנייר מהמים, מחזיקים אותו מעל הקערה עד שהוא מפסיק לטפטף (לא צילמתי את השלב הזה)מניחים את דף הבריסטול בין כמה דפים ריקים ו"מגהצים" את הדפים לייבוש הבריסטול
מניחים את הבריסטול הלח בצד.מטופפים עם הדיו על המשטח החרוט שלנו עד למילוי כל התמונה בדיו
כשהתמונה צבועה כולה בדיו, לוקחים את המטלית (אפשר להשתמש בחתיכת אל-בד) ובתנועות סיבוביות מורחים את הדיו על התמונה. התנועה הסיבובית גורמת לצבע להכנס היטב לחריצים החרוטים ובאותו הזמן מנקה את שאריות הדיו מסביב.כדי להדגיש חלקים בהירים בתמונה, עוברים עם המטלית בעזרת האצבע על אותם חלקים שנרצה להבהיר
בשלב הזה יוצרים סנדביץ'. לוקחים את משטח A של הקאטלבאג, מניחים עליו משטח B, לוקחים את הבריסטול הלח שלנו, מניחים עליו בזהירות ועם כמה שפחות תזוזה את התחריט שלנו כשפניו פונים אל הבריסטול הלח (אולי כדאי להצמיד עם חתיכת סלוטייפ), לוקחים משטח B נוסף וכמה ניירות כדי לתת עובי (ניסיתי עם משטח C, זה היה עבה מדי...מציעה לכם לשחק עם העובי של הניירות שאתם מוסיפים כדי לבדוק את העובי המתאים לכם).
כשהסנדביץ' מוכן, מעבירים אותו בקאטלבאג, 2-3 פעמים.וזהו, ההדפס שלכם מוכן, כל מה שנותר הוא לתת לבריסטול להתייבש לחלוטין ואז אפשר גם לצבוע...
זכרו שאם אתם רוצים לשמור על הכיוון המקורי של התמונה כדאי לצלם אותה הפוך ורק אז להעתיק אותה למשטח.ניסיתם ליצור על פי ההדרכה? אתם מוזמנים לשתף בתוצאות :)

6 תגובות:

 1. עדיה, זה מהמם!! אני אנסה את זה, ובגלל שאין לי משטח אקרילי ולא קאטלבג, אני אנסה עם שקף ורולר. זה כנראה לא יצא מוצלח באותה מידה, אבל אני חייבת לנסות, תודה! :-)

  השבמחק
 2. וואו זה מדליק! לא בטוחה אם יש לי את הסבלנות הדרושה לשלב החריטה אבל אני חייבת לנסות!

  השבמחק
 3. יא, איזה יופי, כמה נחמד להתקל בהדרכה שעבורי היא חדשה לגמרי, עולם שלם של אפשרויות...תודה

  השבמחק
 4. מדליק ביותר!! כל הכבוד בובה!

  השבמחק
 5. איזה מלכה!! יצא לך מדהים

  השבמחק
 6. מגניב , התמונה נראית פשוט מקצועית למרות שטענת שחיפפת קצת.

  השבמחק

תודה שקפצתם לבקר ולקרוא...
אשמח לתגובותיכם :)